Respuesta :

Answer:

The second dealer is better.

Step-by-step explanation:

To figure this out we need to divide the price by the amount of milk. Lets do both at the same time.

3.8/2=   2.7/1.5=

3.8/2=1.9   2.7/1.5=1.8

The second dealer is better.

Price per unit is the cost of the sing unit or measure of goods or the service provided.The second vendor sells 1 liter of fresh milk at $1.80 which is $0.10 less than the first vendor. Therefore the second vendor gives the better deal.

Given information-

First vendor sells 2 liters for $3.80.

Second vendor sells 1.5 liters for $2.70.

What is price per unit?

Price per unit is the cost of the sing unit or measure of goods or the service provided.

Price per unit helps to compare the two product with there cost. The less will be the price per unit of a product the product will be more cheaper.

Price per unit is the ratio of the total cost to the number of units.

The vendor which provide more milk in less rate will be the better deal.

As first vendor sells 2 liters for $3.80. Thus the price of milk per liter is,

[tex]P_1=\dfrac{3.80}{2} \\P_1=1.90[/tex]

Hence the first vendor sells the 1 liter milk in $1.90.

As Second vendor sells 1.5 liters for $2.70. Thus the price of milk per liter is,

[tex]P_2=\dfrac{2.70}{1.5} \\P_2=1.80[/tex]

Hence the second vendor sells the 1 liter milk in $1.80.

Hence the second vendor sells 1 liter of fresh milk at $1.80 which is $0.10 less than the first vendor. Therefore the second vendor gives the better deal.

Learn more about the price per unit here;

https://brainly.com/question/20038944

ACCESS MORE