There was a drought that caused your special ingredient to shoot up in price to $40.15 per dozen and you need to buy a dozen from your supplier. You don't want to change your menu pricing, so you maintain a price of $11.25. How much do you make if you sell all 12 units?

Respuesta :

In that case I make 94.85 dollars. If I sell each unit at 11.25. 12 times 11.25 is 135 dollars minus 40.15 is a profit of 94.85 dollars.


Answer:

b .. 94.85

Explanation: