This one is not as difficult as it might seem.
We know one thing is certain:
[tex]4 \: bags = 2048[/tex]
We can use a few different methods to solve this equation. We could use two steps to solve it, or solve it in one. Let's start with the two step solution.
To find out how much three bags cost, we could find out how much one bag cost and multiply that by 3. To find out how much one bag would cost, we would need to divide both sides by four, getting us to:
[tex]1 \: bag = 512[/tex]
From there, we multiply both sides by three:
[tex]3 \: bags = 1536[/tex]
The one step solution is technically still a two step solution, but the originally proven equation is only used once. Basically, we know that 3/4 bags of bananas is equal to 3/4 of 2048. So you can set up the equation like this:
[tex]3 \: bags \: = 2048 \times (3 \div 4)[/tex]
Either way, the answer comes out to 1536.