Irene bought six pounds of fish for $12.90. Based on that cost, how much would 3.4 pounds of the same fish cost?
A) $2.15
B. $6.45
C) $7.31
D. $22.76
Please help.

Respuesta :

Answer:

B. 6.45

Step-by-step explanation:

So we know that you bought six pounds for $12.90, and you need to know how much it would cost for three pounds. You need to find out what one pound would cost, then multiply that by three.

You would do:

12.90 ÷ 6

Which equals : 2.15

Then take that and multiply it by 3:

2.15 × 3

Giving you 6.45.

Thus leading to, this fish would cost $6.45 for three pounds.