Gina can buy a 5-pound bag of apples that cost $4.50, or she can buy them by the pound for $0.85 or pound. Which of these best explains the least expensive way for Gino buy 5 pounds of apples?
A. Gina should buy the bag of apples for $4.50 because the unit price per pound is less than the by-the-pound price
B. Gina should buy the bag of apples for $4.50 because the unit price per pound is greater than the by-the-pound-price
C. Gina should buy apples by the pound because the unit price per pound for the bag of apples is less than the by-the-pound-price
D. Gina should buy apples by the pound because the unit price per pound for the bag of apples is greater than the by-the-pound price