Answer:
$100
Step-by-step explanation:
if $20 is needed for one bus tip, then $40 is needed for the two buses that the teachers will need
so $240 - $40 = $200 to spend on bus rentals
since there are two buses, the $200 needs to be halved
therefore, each bus rental is $100