Respuesta :

The net force required to give a 25kg crate an acceleration of 2.2m/s^2 to the right is;

25 x 2.2

= 55 N

Answer: Net Force , [tex]F_{net}=55 Newtons[/tex]

Explanation:

According Newton's second law of motion net force applied on any object is equal to mass of the object multiplied by its acceleration .

Therefore , [tex]Net Fornce(F_{net})=mass(m)\times acceleration(a)[/tex]

Given

mass, m=25 kg

acceleration, [tex]a=2.2 \frac{m}{s^{2}}[/tex]

Putting the values of mass and acceleration we get

[tex]F_{net}= 25\times 2.2 Newtons= 55 Newtons[/tex]

Thus net force required is 55 Newtons

ACCESS MORE
EDU ACCESS