Respuesta :
consider the motion of projectile A in vertical direction :
v₀ = initial velocity of projectile A in vertical direction = 0 m/s (since the projectile was launched horizontally)
a = acceleration of the projectile = g = acceleration due to gravity = 9.8 m/s²
t = time of travel for projectile A = 3.0 seconds
Y = vertical displacement of projectile A = height of the cliff = h = ?
using the kinematics equation along the vertical direction as
Y = v₀ t + (0.5) a t²
h = (0) (3.0) + (0.5) (9.8) (3.0)²
h = 44.1 m
Answer:
The height of the cliff is [tex]44.1\;\rm{m[/tex].
Explanation:
Given: Projectile [tex]A[/tex] is launched horizontally at a speed of [tex]20[/tex] Meters per second from the top of a cliff and strikes a level surface below, [tex]3.0[/tex] seconds later. Projectile [tex]B[/tex] is launched horizontally from the same location at a speed of [tex]30[/tex] meter per second.
Using the formula of motion: [tex]S=ut+\frac{1}{2}at^2[/tex]
Substiuting all the values: [tex]u=0\;\rm{ms^{-1}, a=9.8\;\rm{ms^{-2}\;\& \;t=3.0\; seconds[/tex]
Let [tex]h[/tex] be the height of the cliff.
[tex]h=0\times3+0.5\times(9.8)\times3^2\\h=44.1\;\rm{m[/tex]
Hence, height of the cliff is [tex]44.1\;\rm{m[/tex].
Learn more about Laws of motion here:
https://brainly.com/question/17366362?referrer=searchResults