Students are selling muffins at a school bake sale. One muffin cost $0.25 , 2 muffins cost $ 0.37. 3 muffins cost $ 0.49 and 4 muffins cost $0.61. If the pattern continues how much will 7 muffins cost?explain how u found ur answer plz tell me how u find the answer.

Students are selling muffins at a school bake sale One muffin cost 025 2 muffins cost 037 3 muffins cost 049 and 4 muffins cost 061 If the pattern continues how class=