ANSWER NEEDED QUICK

Ellie wanted to order candy online company a offers 2 and 1/2 pounds of chocolate for $32.50 Company B is offering to 3/4 lb of the the same chocolate bar for $35 which company is offering the lowest price per pound

Respuesta :

Answer:

$12.73/lb

Step-by-step explanation:

To determine price per lb, divide dollar amount by lbs.

- Company A sells 2 1/2lbs (2.5lbs) for $32.50

So, Company A's price / lb = ($32.50/2.5lbs) = $13.00/lb


- Company B sells 2 3/4lbs (2.75lbs) for $35.00

And, Company B's price / lb = ($35.00/2.75lbs) = $12.73/lb


Therefore, Company B is offering the lowest price/lb at $12.73/lb.

Answer:

Company A

Step-by-step explanation:

You can get 2 1/2 for less money

Company B is give you less chocolate for more money

ACCESS MORE
EDU ACCESS