Respuesta :
Answer:
Most credit card companies also apply a late payment penalty if you owe a balance and do not make a payment. Ignoring that fee, Miriam's balance will increase as:
B(n) = 750(1.018)^n
where B(n) is Miriam's balance after n months. The progression will be:
$750.00
$763.50
$777.24
$791.23
$805.48
Step-by-step explanation:
After the 1st, 2nd, 3rd, 4th, and 5th years Miriam owes $763.5, $777.24, $791.23, $805.48, $891.97 respectively to the credit card company.
What is compound interest?
"Compound interest is the addition of interest to the principal sum of a loan or deposit, or in other words, interest on principal plus interest."
Given, Miriam owes on a credit card of P = $750.
The compound interest rate of the credit card company is r = 1.8% = 0.018.
Therefore, after 1 year, the debt of Miriam will be $ [tex]750(1 + 0.018)^{1}[/tex] = $763.5.
After 2 years, the debt of Miriam will be $ [tex]750(1 + 0.018)^{2}[/tex] = $777.24.
After 3 years, the debt of Miriam will be $ [tex]750(1 + 0.018)^{3}[/tex] = $791.23.
After 4 years, the debt of Miriam will be $ [tex]750(1 + 0.018)^{4}[/tex] = $805.48.
After 5 years, the debt of Miriam will be $ [tex]750(1 + 0.018)^{5}[/tex] = $891.97.
Therefore, after the 1st, 2nd, 3rd, 4th, and 5th years Miriam owes $763.5, $777.24, $791.23, $805.48, $891.97 respectively to the credit card company.
Learn more about compound interest here: https://brainly.com/question/14193247
#SPJ2