Jen’s Flower Shop sells flowers for $1.25 each. Mary’s Flower Shop sells a dozen flowers for $15.48. Who has the best deal? SHOW YOUR WORK!

Respuesta :

Answer:

Jen's has the best deal

Step-by-step explanation:

Jens:  $1.25 per flower


Mary:  $15.48 /12 flower

$1.29/flower

1.25< 1.29 so Jen's has the best deal


Answer:

Jen's flower shop has the better deal.

Step-by-step explanation:

For Mary's Flower Shop you do:

$15.48 divided by 12=

$1.29

Then we know that Jen’s Flower Shop sells flowers for $1.25 each.

We had to divide the amount for a dozen flowers by 12 because there are 12 flowers in a dozen.

So now we know that it cost 1.25 dollars each for Jen’s Flower Shop compared to Mary's Flower Shop, which cost more.

Therefore:

Jen's flower shop has the better deal.

Hope this helps, have a good day. c;

ACCESS MORE
EDU ACCESS