Respuesta :

m = mass held by mr. Z above his head = 200 kg

g = acceleration due to gravity = 9.8 m/s²

F = force applied by mr. Z to hold the mass

Using equilibrium of force , force equation is given as

F = mg

F = (200) (9.8)

F = 1960 N

Since the mass is not moved,

d = displacement of the mass = 0 m

we know that , work done is given as

W = F d

inserting the values

W = (1960) (0)

W = 0 J

ACCESS MORE
EDU ACCESS