contestada

if an object has a mass of 1417g and it is moved 47 meters in 90 seconds, how much power was used?

Respuesta :

Mass of the object is given as

[tex]m = 1417 g = 1.417 kg[/tex]

now the speed of object is given as

[tex]v = \frac{d}{t}[/tex]

here we know that

[tex]d = 47 m[/tex]

[tex]t = 90 s[/tex]

now we will have

[tex]v = \frac{47}{90} = 0.52 m/s[/tex]

now we will have kinetic energy of the object as

[tex]KE = \frac{1}{2}mv^2[/tex]

[tex]KE = \frac{1}{2}(1.417)(0.52)^2[/tex]

[tex]KE = 0.19 J[/tex]

now the power is defined as rate of energy

so here we can find power as

[tex]P = \frac{KE}{t}[/tex]

[tex]P = \frac{0.19}{90} = 2.14\times 10^{-3} W[/tex]

so above is the power used for the object

ACCESS MORE
EDU ACCESS