Respuesta :

 The grams  of sodium   chloride that will be made is 292.5 g


calculation

2Na  +Cl₂ → 2NaCl

step 1: calculate the  moles of Na

moles  =   mass/molar mass

From periodic table the  molar mass  of Na = 23 g/mol

moles = 115 g/23 g /mol =  5  moles

Step 2 : use the mole ratio to determine the  moles of NaCl

Na:NaCl   is  2:2 = 1:1  therefore the moles of NaCl  is also= 5 moles


Step  3: find the mass of NaCl

mass= moles  x molar mass

The  molar mass of NaCl = 23 + 35 .5 =58.5 g/mol

mass= 5 moles x 58.5 g/mol =292.5  g




Answer:

293 g

Explanation:

just took the test! :D

have a miraculous day!! <3

ACCESS MORE
EDU ACCESS