Respuesta :
Answer:
After 1 hour and 24 minutes.
Step-by-step explanation:
The turtle.
- It gets 7 kilometers head start.
- Its speed is 2 kilometers per hour.
The rabbit.
- It doesn't get any head start.
- Its speed is 7 kilometers per hour.
We know that, [tex]v_{turtle} = 2km/hr[/tex] and [tex]v_{rabbit}= 7km/hr[/tex]
Assuming both have a constant movement, we define each one with
[tex]d=vt[/tex]
[tex]d_{rabbit}=v_{rabbit}t[/tex] and [tex]d_{turtle}=v_{turtle}t[/tex], replacing values, we have
[tex]d=7t[/tex] which is the distance of the rabbit, and we know the turtle's is +7, so
[tex]d=2t+7[/tex].
Now, we substute the first equation into the second one,
[tex]7t=2t+7\\7t-2t=7\\5t=7\\t=\frac{7}{5}hr[/tex]
If we divide, we'll have a mixed number
[tex]t=\frac{7}{5}=1\frac{2}{5}= 1 \ hr \ 24 \ min[/tex]
Therefore, the time they will meet is after 1 hour and 24 minutes.