Respuesta :
Answer:
Step-by-step explanation:
Driving 55mph for two hours, he would travel 110 miles
Driving 70mph for one hour, he would travel 70 miles.
Driving 50mph for two hours, he would travel 100 miles.
Total Distance would be 280 miles.
Average speed would be (55+70+50)/3 = 58mph
If he drove 280 miles at 70mph, it would take 4 hours
Distance = Rate X Time
Answer:
total distance = 280 miles
average speed = 56 mph
It will take 1 hour less.
Step-by-step explanation:
distance = speed * time
First 2 hours:
distance1 = 55 mph * 2 hours = 110 miles
Next hour:
distance2 = 70 mph * 1 hour = 70 miles
Final 2 hours:
distance3 = 50 mph * 2 = 100 mph
Add the three distances:
total distance = distance1 + distance2 + distance3
= 110 miles + 70 miles + 100 miles
total distance = 280 miles
Total driving time: 2 hours + 1 hours + 2 hours = 5 hours
average speed = distance/time
average speed = 280 miles / 5 hours
average speed = 56 mph
time = distance/speed
time = 280 miles / 70 mph
time = 4 hours
difference in time = 5 hours - 1 hour = 1 hour
It will take 1 hour less.