Correct answer is 16 N.
Explanation:
Given data:
Mass of the shopping cart be m = 80 kg
Acceleration of shopping cart be a = [tex]0.2 m/s^2[/tex]
Let the force need to be is F.
Write the expression for force [tex]F = m*a[/tex]
Substitute the values in the above equation.
[tex]F = 80 * 0.2\\ =16 kg. m/s^2 \\= 16 N[/tex]
Hence, the correct answer is 16 N (option A).