A random sample of 121 observations produced a sample proportion of 0.3. An approximate 95% confidence interval for the population proportion p is between

a) 0.258 and 0.342

b) 0.202 and 0.398

c) 0.218 and 0.369

d) 0.231 and 0.369

e) 0.218 and 0.382

Please show work for rating

Respuesta :

Answer:

[tex]\boxed{\boxed{0.218\ and\ 0.382}}[/tex]

Step-by-step explanation:

A random sample of 121 observations produced a sample proportion of 0.3

Here,

  1. [tex]p=0.3[/tex]
  2. [tex]n=121[/tex]

[tex]Z_{critical}[/tex] for a 95% confidence level = 1.96

So the interval will be,

[tex]=p\pm \text{Marginal Error}[/tex]

Marginal Error can be calculated as,

[tex]M.E=Z_{critical}\cdot \sqrt{\dfrac{p(1-p)}{n}[/tex]

Putting all the values,

[tex]M.E=1.96\times \sqrt{\dfrac{0.3(1-0.3)}{121}}=0.082[/tex]

Hence, the interval will be,

[tex]=p\pm \text{M.E}[/tex]

[tex]=0.3\pm 0.082[/tex]

[tex]=0.218,0.382[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico