Answer:
[tex]0.303<p<0.441[/tex]
Step-by-step explanation:
We know that,
[tex]\text{Proportion}=p=\dfrac{r}{n}=\dfrac{122}{328}=0.372[/tex]
where
r = number of successful trials = 122,
n = 328
p = proportion
From probability distribution we also know that,
[tex]Z_{critical}[/tex] for a 99% confidence level = 2.576
Marginal error will be,
[tex]M.E=Z_{critical}\cdot \sqrt{\dfrac{p(1-p)}{n}[/tex]
Putting the values,
[tex]M.E=2.576\cdot \sqrt{\dfrac{0.372(1-0.372)}{328}}=0.069[/tex]
So the interval will be,
[tex]=p\pm M.E[/tex]
[tex]=0.372\pm 0.069[/tex]
[tex]=0.372+ 0.069,0.372- 0.069[/tex]
[tex]=0.441,0.303[/tex]