Trish is selling lemonade at a school fundraiser. She brought 2 bags of cups. Each bag contained 90 cups and cost $3.60. The total cost of the ingredients ti make the lemonade was $80. She plans to sell the lemonade for 50cents a cup. Assume she has enough lemonade, did she buy enough cups to make a profit?

Respuesta :

Answer:

Yes, she will have a profit of $2.8!

Step-by-step explanation:

180 cups total.

3.6 * 2 = 7.2 total for cups.

$80 to make the lemonade.

80 + 7.2 = 87.2

$0.5 per cup of lemonade.

180 * 0.5 = 90

Which means she made $90 in her lemonade stand.

Profit: 90 - 87.2 = 2.8

She made a profit of $2.8

Hope This Helps :)

ACCESS MORE
EDU ACCESS