Just need help with part a and part b pleass

Answer:
see explanation
Step-by-step explanation:
(a)
h(0) = 100 - 16(0)² = 100 - 0 = 100 feet
This is the height of the ball before it is dropped
(b)
h(2) = 100 - 16(2)² = 100 - (16 × 4) = 100 - 64 = 36 feet
For the ball to have hit the ground the height would have to be 0
The 36 means it is still 36 feet above the ground after 2 seconds