Answer:
[tex]V=432\sqrt{2}\ cm^{3}[/tex]
Step-by-step explanation:
we know that
The volume of a cube is equal to
[tex]V=s^{3}[/tex]
where s is the length side of a cube
The diagonal of the cube in each face is equal to the diameter of the sphere
so
Applying the Pythagoras theorem
Find the length side s of the cube
[tex]diameter=2*6=12\ cm[/tex]
[tex]12^{2} =s^{2}+s^{2}[/tex]
[tex]12^{2} =2s^{2}[/tex]
[tex]s=6\sqrt{2}\ cm[/tex]
Find the volume of the cube
[tex]V=(6\sqrt{2})^{3}[/tex]
[tex]V=432\sqrt{2}\ cm^{3}[/tex]