A car traveled at an average speed of 50 miles per hour for a trip of 225 miles. How long did the trip take ?

Respuesta :

Answer:

4.5 hours

Step-by-step explanation:

S (speed) = d (distance)/t (time)

solving for t, t=d/s

t=225/50

t=4.5


Answer:

4.5

Step-by-step explanation:

Formula

d = r * t

Givens

d = 225 miles

r  = 50 mph

t = ???

Solution

d = r * t                               Substitute

225 miles = 50 mph * t     Divide by 50 on both sides

225/50  = 50*t / 50            Do the division

4.5 = t

The trip took 4.5 hours.


ACCESS MORE
EDU ACCESS