A marble is dropped off the top of a building. Find it's velocity and how far below to its dropping point for the first 10 seconds of the drop .Use g=-9.8m/s^2

1) velocity: 98 m/s downward
Explanation:
The marble moves by uniformly accelerated motion, with constant acceleration a=g=-9.8 m/s^2 directed towards the ground. Therefore, its velocity at time t is given by:
[tex]v(t)=v_0 +at[/tex]
where
[tex]v_0 = 0[/tex] is the initial velocity
[tex]a=g=-9.8 m/s^2[/tex] is the acceleration
[tex]t[/tex] is the time
Substituting t = 10 s, we find:
[tex]v(10 s)=0+(-9.8 m/s^2)(10 s)=-98 m/s[/tex]
And the negative sign means the direction of the velocity is downward.
2) Distance covered: 490 m
The distance covered in an uniformly accelerated motion can be found with the formula:
[tex]S=\frac{1}{2}at^2[/tex]
where
[tex]a=-9.8 m/s^2[/tex] is the acceleration
t is the time
Substituting t=10 s, we find
[tex]S=\frac{1}{2}at^2=\frac{1}{2}(-9.8 m/s^2)(10 s)^2=-490 m[/tex]
And the negative sign means the displacement is below the dropping point.