Respuesta :
Answer:
- [tex]\$30,460[/tex]
- [tex]\$30,497[/tex]
- [tex]\$30,522[/tex]
- [tex]\$30,535[/tex]
Step-by-step explanation:
We know that,
[tex]A=P\left (1+\dfrac{r}{n}\right )^{n\cdot t}[/tex]
where,
A = Amount after time t,
P = Principle amount,
r = Rate of interest,
n = Number of times interest is compounded per year,
t = time period in year.
Investment of $25,000 for 4 years at an interest rate of 5% if the money is compounded semiannually
Here,
P = $25,000
r = 5% = 0.05
n = 2 (as compounded semiannually)
t = 4 years
Putting the values,
[tex]A=25000\left (1+\dfrac{0.05}{2}\right )^{2\times 4}[/tex]
[tex]=25000\left (1+0.025\right )^{8}[/tex]
[tex]=25000\left (1.025\right )^{8}[/tex]
[tex]=\$30,460[/tex]
Investment of $25,000 for 4 years at an interest rate of 5% if the money is compounded quarterly.
Here,
P = $25,000
r = 5% = 0.05
n = 4 (as compounded quarterly)
t = 4 years
Putting the values,
[tex]A=25000\left (1+\dfrac{0.05}{4}\right )^{4\times 4}[/tex]
[tex]=25000\left (1+0.0125\right )^{16}[/tex]
[tex]=25000\left (1.0125\right )^{8}[/tex]
[tex]=\$30,497[/tex]
Investment of $25,000 for 4 years at an interest rate of 5% if the money is compounded monthly.
Here,
P = $25,000
r = 5% = 0.05
n = 12 (as compounded monthly)
t = 4 years
Putting the values,
[tex]A=25000\left (1+\dfrac{0.05}{12}\right )^{12\times 4}[/tex]
[tex]A=25000\left (1+\dfrac{0.05}{12}\right )^{48}[/tex]
[tex]=\$30,522[/tex]
Investment of $25,000 for 4 years at an interest rate of 5% if the money is compounded continuously.
[tex]A= Pe^{rt}[/tex]
where,
A = Amount after time t,
P = Principle amount,
r = Rate of interest,
t = time period in year.
Putting all the values,
[tex]A= 25000e^{0.05\times 4}=\$30,535[/tex]
It can be observed that, the frequent we compound the amount, the more we get.