Respuesta :

Answer: 87.9 m

Explanation:

We can solve the problem by using the following SUVAT equation:

[tex]v^2 -u^2 = 2ad[/tex]

where

v = 26.1 m/s is the final velocity of the car

u = 23.06 m/s is the initial velocity of the car

a = 0.85 m/s^2 is the acceleration of the car

d is the displacement

By re-arranging the equation and substituting the numbers, we find the displacement:

[tex]d=\frac{v^2-u^2}{2a}=\frac{(26.1 m/s)^2-(23.06 m/s)^2}{2(0.85 m/s^2)}=87.9 m[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS