Respuesta :
Given that 5 pounds of rice at a store cost $6.50.
Then 1 pounds of rice at a store cost = $6.50/5= $1.3
So the equation for the cost can be written as:
C=1.3P just like we write equation y=mx
Now we have to graph the cost C, vs pounds of rice.
Variable for Pounds of rice is not given so let it be "P"
So let's make a table for number of pounds (P) and cost (C) the we can graph the points from that table to get the final graph.
Attached graph is the final graph.
![Ver imagen lublana](https://us-static.z-dn.net/files/d0f/a5e022d2c3afef54b7973198650224ad.jpg)
Answer:
the yellow line is the answer
Step-by-step explanation:
i took the k12 test
![Ver imagen misschicqueen20](https://us-static.z-dn.net/files/ded/86fe2ed1ab60fd4834cf60c0fecf29c8.png)