Respuesta :

Answer: C

You want to find out the cost per ounce.

A:

2.4/16 = 15 cents per oz

B:

2.8/20 = 14 cents per oz

C:

3/24 = About 13 cents per oz  (0.125)

D:

2/12 = About 17 cents per oz (1.66666667)

The cheapest one is C, about 13 cents per oz.