Respuesta :
if 8 apples cost $ 4, then (4/8) = 1/2 (or 0.50)....so each apple is 0.50 (or 50 cents)
so if u want 9 apples, u will have to pay : 9 * 0.50 = $ 4.50 <=
Question
At the market, 8 apples cost $10. How much would 12 apples cost?
You can solve with an equation,
8 apples : 10$ = 12 apples : x (where x is the cost of 12 apples)
8 : 10 = 12 : x
x = 10 * 12 : 8
x = 15$