Benysod6932 Benysod6932
  • 19-11-2018
  • Mathematics
contestada

If apples cost 3.50 cents per pound how much would 1 1/2 pounds cost

Respuesta :

katewhaley
katewhaley katewhaley
  • 26-11-2018

Answer:

$4.75

Step-by-step explanation:

3.50/2 = 1.25

1.25 + 3.50 = 4.75

Answer Link

Otras preguntas

If the dominant phenotype parent of unknown genotype produces only dominant phenotype offspring in a testcross, the parent was: (answer by writing out the testc
People do not experience age-related vision changes until the sixties.a.Falseb.True
FAST PLEASE! What is the answer?
Which two potential lending sources would be the BEST place for you to get a loan? Using trusted sources on the web, select two potential lending sources you th
Adult tickets to a basketball game cost $5. Student tickets cost $1. A total of $3,260 was collected on the sale of 1,288 tickets. How many of each type of tick
If your essay only refers to one text (story or poem), and you list the name of the story or poem in your introduction, you DO NOT need to include the author's
Why might government based on military power often be considered weak?
Begin your journey towards becoming Microsoft Azure Data Fundamentals certified with Killerdumps.com. Access meticulously prepared online practice tests, endors
A gas has a volume of 3.00 L and a pressure of 75.4 kPa. When the volume expands to 4.00L and the pressure drops to 72.7 kPa, the gas temperature is 0 o C. What
What is the approximate pH at the equivalence point of a weak acid-strong base titration if 25 mL of aqueous formic acid (HCOOH) requires 29.80 mL of 0.1567 mol