Respuesta :
Hi there!
In order to answer your question, you'll need to use the cross product method:
35 slices → 1 lb
2 slices → X lb
(1 × 2) ÷ 35 = X lb
2 ÷ 35 = X lb
0.05714286 = X lb OR [tex]\frac{2}{35}[/tex] = X lb
1 lb = $3.79
2/35 lb = $X
(3.79 × (2/35)) ÷ 1 = $X
0.21657143 ÷ 1 = $X
0.21657143 = $X
Your answer : 2 slices of cheese cost about $0.22 cents.
There you go! I really hope this helped, if there's anything just let me know! :)