A certain shampoo is available in two sizes. A 12.6 -ounce bottle costs $ 2.97 . B 22.8 -ounce bottle costs $ 4.97 . Find the unit price for each size. Then state which size is the better buy based on the unit price. Round your answers to the nearest cent.