3lb(4.80)
4.80/ 3 lbs = 1.6 per pound
5lb(13.00)
13/5 = 2.6 per pound
13 for 5 pounds costs more per pound
To find the cost per pound, divide the cost by the pound.
4.80/3 = $1.60 per pound.
13.00/5 = $2.60 per pound.
5lb(13.00) costs more per pound.