chartones
contestada

A weatherman reports, "The storm waves are about 2 meters high and about 35 meters apart." What properties of waves is the reporter describing?

Respuesta :

2 meters high = Amplitude (height at the maximum)
35 meters apart makes gives frequency (how many per meter,  or how many per 100 meters etc...)

Answer:

Amplitud = 2 m

wavelength = 35 m

Explanation:

The waves are described by an equation of the form

       Y = A sin (kx -wt)

With k = 2 π/λ

With A is the amplitude of the wave, λ the wavelength and w the velocity

If we analyze the reporter's data, the maximum height of the value from zero to the highest, which corresponds to the amplitude of the wave

The other value 35 m between each wave corresponds to the distance between the ridges that is equivalent to the wavelength

ACCESS MORE
EDU ACCESS