Respuesta :
Given:
Cost to store: $75
Mark up: 20%
$75 * 20% = $15
$75 + $15 = $90
The selling price is $90.
Cost to store: $75
Mark up: 20%
$75 * 20% = $15
$75 + $15 = $90
The selling price is $90.
Cost Price = $75.
Marked up by 20%.
Selling Price = (100% + 20% ) of Cost Price.
= 120% of 75
= 1.2 * 75
= 90
Selling price = $90
Marked up by 20%.
Selling Price = (100% + 20% ) of Cost Price.
= 120% of 75
= 1.2 * 75
= 90
Selling price = $90