William purchase 1/2 dozen cookies for 5.88. Explain how you can determine the unit cost of the costs of th3 cookies

Respuesta :

Answer: the unit cost is 0.98


Step-by-step explanation:

1. You have that 1/2 doze of cookies (or 6 cookies) have a cost of 5.88.

2. Therefore, to calculate the unit cost of the cookies, or the cost of each one of them, you must divide 5.88 by 6, as you can see below:

[tex]unitcost=\frac{5.88}{6}\\unitcost=0.98[/tex]

3. Therefore, the result is 0.98, which is the unit cost.


ACCESS MORE