A drag racer crosses the finish line doing 212 mi/h and promptly deploys her drag chute. (A.) what force must the drag chute exert on the 898- kg car to slow it to 45 mi/h in a distance of 185m? (B.) describe the strategy you used to solve (a.)

Respuesta :

initial speed of the racer is given as

[tex]v_i = 212 mi/h[/tex]

[tex]v_i = 212*\frac{1609}{3600} = 94.75 m/s[/tex]

after applied force the final speed is given as

[tex]v_f = 45 mi/h[/tex]

[tex]v_f = 45 * \frac{1609}{3600} = 20.11 m/s[/tex]

now during this speed change the racer will cover total distance 185 m

so here we will use kinematics

[tex]v_f^2 - v_i^2 = 2 a d[/tex]

[tex]20.11^2 - 94.75^2 = 2*a*185[/tex]

[tex]a = -23.2 m/s^2[/tex]

now the force that chute will exert on the racer will be given as

[tex]F = ma[/tex]

[tex]F = 898* 23.2[/tex]

[tex]F = 2.1* 10^4 N[/tex]

B) here following is the strategy for solving it

1. first we used kinematics to find the acceleration of the car

2. then we used Newton's II law (F = ma) to find the force

ACCESS MORE
EDU ACCESS