Respuesta :
Answer:
$13.20/hr
Step-by-step explanation:
A 10% wage increase would amount to 0.10($12) = $1.20. Adding this increase to the starting rate $12/hr results in $13.20/ hr.
A faster way in which to do this is shown below:
Wages after a 10% increase = (1.10)($12/hr) = $13.20/hr
"You will get a 10% pay boost if you go to the late shift, an additional 10% would raise it to $13.20 per hour.
What is the percentage?
The quantity of anything is stated as though it were a fraction of a hundred. A fraction of 100 can be used to express the ratio.
Given condition;
The base pay is $12.00 per hour If you switch to the late shift, you will receive a 10% wage increase.
Let the increased wage per hour is,x taken as;
10 % of $12.00 = x
x = $1.20
The wage obtained after the increased wage will be;
x + base pay/hour = increased wage/hour
$1.20 + $12.00 = $13.20
The extra 10% would put me at $13.20 per hour."
Hence $13.20 is the corect answer.
To learn more about percentages, refer to:
https://brainly.com/question/13450942
#SPJ2