Respuesta :
Given:
% Al = 35.94
% S = 64.06
To determine:
Empirical formula of a compound with the above composition
Explanation:
Atomic wt of Al = 27 g/mol
Atomic wt of S = 32 g/mol
Based on the given data, for 100 g of the compound: Mass of Al = 35.94 g and mass of S = 64.06 g
# moles of Al = 35.94/27 = 1.331
# moles of S = 64.06/32 = 2.002
Divide by the smallest # moles:
Al = 1.331/1.331 = 1
S = 2.002/1,331 = 1.5 ≅ 2
Empirical formula = AlS₂
Answer: The empirical formula for the given compound is [tex]Al_2S_3[/tex]
Explanation:
Let us assume that the mass of the compound be 100 grams.
So, the percentage of the elements will be equal to their respective masses.
Mass of aluminium = 35.94 g
Mass of sulfur = 64.06 g
To find the empirical formula for a compound, we follow some steps:
- Step 1: Converting the given masses of the elements into moles.
To calculate moles, we use the equation:
[tex]\text{Number of moles}=\frac{\text{Given mass}}{\text{Molar mass}}[/tex]
Moles of aluminium = [tex]\frac{35.94g}{27g/mol}=1.33mol[/tex]
Moles of sulfur = [tex]\frac{64.06g}{32g/mol}=2mol[/tex]
- Step 2: Now, dividing each calculated moles by the smallest number of moles, which is 1.33 moles, to calculate the mole ratio of elements.
Mole ratio of aluminium = [tex]\frac{1.33}{1.33}=1[/tex]
Mole ratio of sulfur = [tex]\frac{2}{1.33}=1.5[/tex]
- Step 3: Converting the mole ratio into whole number ratio.
Multiplying both the ratios by 2, to make both the mole ratios to be a whole number.
Mole ratio of aluminium = [tex]1\times 2=2[/tex]
Mole ratio of sulfur = [tex]1.5\times 2=3[/tex]
- Step 4: Writing each mole ratio as the subscripts of the elements to make the empirical formula.
Empirical formula for the given compound is [tex]Al_2S_3[/tex]