Respuesta :
Answer:
Force required to stop car = 3.13 kN
Explanation:
Force required = Mass of car x Acceleration of car
Acceleration of car = Change in velocity of car / Time.
Mass of car, m= 950 kg
Acceleration of box, a = (95 - 0)/8 = 11.875 kph per second
[tex]=\frac{11.875*1000}{60*60} =3.30m/s^2[/tex]
Force required = ma
= 950 x 3.30 = 3133.68 N = 3.13 kN
Force required to stop car = 3.13 kN
The average force required to stop the car is -3125.5 N.
Given data:
The mass of car is, m = 950 kg.
The time taken to stop the car is, t = 8.0 s.
Initial speed of car is, u = 95 km/h = 26.38 m/s.
Final speed of car is, v = 0 m/s. (As car is required to stopped finally)
Apply the first kinematic equation of motion to calculate acceleration (a) as,
[tex]v = u +at\\0=26.38+ a(8.0)\\a=\dfrac{-26.38}{8}\\a=-3.29 \;\rm m/s^{2}[/tex]
Now, the average force required to stop the car is,
[tex]F = m \times a\\F =950 \times (-3.29)\\F = -3125.5 \;\rm N[/tex]
Thus, the average force required to stop the car is -3125.5 N.
Learn more about average force here:
https://brainly.com/question/17447083?referrer=searchResults