A certain disease has an incidence rate of 0.2%. If the false negative rate is 5% and the false positive rate is 2%, compute the probability that a person who tests positive actually has the disease.

Respuesta :

P(I)=Incidence rate of a disease= 0.2 %

P(F .N) =False negative rate = 5%

P (F.P)=False positive rate= 2%

Probability that a person who tests positive actually has the disease

                         =  [tex]\frac{P(F.P)\times P(I)}{P(F.P)\times P(I)+P(F.N)\times P(I)}[/tex]

                 =  [tex]\frac{.2\times2}{.2\times2+.2\times5}[/tex]

                 =  [tex]\frac{.4}{1.4}[/tex]

                 = [tex]\frac{2}{7}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS