Answer:
The concentration will be 0.352 M
Data Given
mass of calcium fluoride = 27.5 g
molar mass of calcium fluoride = 78.07 g/mol
Volume = 1.0 L
Solution:
Molarity = given mass÷ molar mass) × (1 ÷ vol (L) )
Molarity = (27.5 ÷ 78.07)× (1 ÷ 1) = 0.352 M