bm42400
contestada

A point charge of 5.7 µC moves at 4.5 × 105 m/s in a magnetic field that has a field strength of 3.2 mT, as shown in the diagram.


What is the magnitude of the magnetic force acting on the charge?

A) 6.6 × 10–3 N
B) 4.9 × 10–3 N
C) 4.9 × 103 N
D) 6.6 × 103 N

A point charge of 57 µC moves at 45 105 ms in a magnetic field that has a field strength of 32 mT as shown in the diagram What is the magnitude of the magnetic class=

Respuesta :

The magnitude of the magnetic force acting on the charge is A) 6.6 × 10–3 N.

Answer:

A) 6.6 × 10–3 N

Explanation:

Given

Charge [tex]q = 5.7 \mu C = 5.7 \times 10^{-6} C[/tex]

Velocity [tex]v = 4.5 \times 10^5 m/s[/tex]

Field strength [tex]B = 3.2 mT = 3.2 \times 10^{-3} T[/tex]

Angle made with vertical [tex]\phi = 37^o[/tex]

Solution

Angle between the field and velocity

[tex]\theta  = 90 - \phi\\\\\theta = 90 - 37\\\\\theta = 53^o[/tex]

Force on a charged particle in a magnetic field

[tex]F = qvBsin\theta\\\\F = 5.7 \times 10^{-6} \times 4.5 \times 10^5 \times 3.2 \times 10^{-3} \times sin53\\\\F = 6.6 \times 10^{-3} N[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS