can someone answer these?

Nine
Basically you are using d = r * t
Frequency is 1 / t
d is more commonly represented by lambda ([tex]\lambda[/tex]). Lambda is the wavelength.
so the formula [tex]\lambda[/tex] = c / f
More commonly it is written as [tex]\lambda[/tex]*f = c.
Givens
c = 3*10^8 m/s
[tex]\lambda[/tex] = 0.1 nm = 0.1 nm *[1 m /1 * 10^9 nm] = 0.1 * 10^ - 9 meters.
f = ??
f = [tex]\dfrac{3*10^8}{0.1 * 10^-9}[/tex]
f = 3 * 10^8 * 10^9 / 0.1 = 3 * 10^18
Answer: C
Ten
[tex]\lambda[/tex] = c/f
[tex]\lambda[/tex] = 3*10^8 / 1 * 10^16
[tex]\lambda[/tex] = 3*10^-8 meters
[tex]\lambda[/tex] = 30 * 10^-9 meters = 30 nm
Answer: D