the temperature of a 6.0 G sample of glass change from 20 degrees Celsius to 45 degrees Celsius when it absorbs 550 J of heat what is this specific heat of this glass sample

Respuesta :

[tex]0.367 \; \text{J} \cdot \text{g}^{-1} \cdot \text{K}^{-1}[/tex]

The specific heat of a substance measures the energy required to raise the temperature of a one-unit-mass sample of this substance by one unit.

The question provides the following information:

  • Energy change [tex]Q = 550 \; \text{J}[/tex]
  • Temperature change [tex]\Delta T = 45 -20 = 25 \; \text{K}[/tex]
  • Mass of the sample [tex]m = 6.0 \; \text{g}[/tex]

The specific heat of this substance measures the energy change [tex]Q[/tex] for a process involving:

  • Temperature change [tex]\Delta T = 1 \; \text{K}[/tex]
  • Mass of the sample [tex]m = 1\; \text{g}[/tex]

Apply the formula

[tex]c = Q/(m \cdot \Delta T)\\\phantom{c} = 550 \; \text{J} / (6 \; \text{g} \cdot 25 \; \text{K})\\\phantom{c} = 0.367 \; \text{J} \cdot \text{g}^{-1} \cdot \text{K}^{-1}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS