Respuesta :

Given that,

Velocity , V = 20 m/s

Radius of curve, r = 50 m

Centripetal acceleration, ac = ?

since,

ac = V²/ r

ac = 20²/50

ac = 8 m/s²

The centripetal acceleration of car is 8 m/s².

ACCESS MORE
EDU ACCESS