Respuesta :
Answer:
The circumference of the Frisbee is 37.68 inches.
Step-by-step explanation:
c = πd
c = 3.14 x 12 in.
c = 37.68 in.
The circumference of the Frisbee is 37.68 inches.
What is the circumference of the circle?
The circumference of the circle that has a radius of r is defined as the product of diameter to the pie value.
The circumference of the circle = 2πr
Given; The diameter of this Frisbee is 12 inches.
d = 2r
Thus,
The circumference of the circle = c = πd
c = 3.14 x 12 in.
c = 37.68 in.
The circumference of the circle = 37.68 in.
Hence, The circumference of the Frisbee is 37.68 inches.
Learn more about circumference here;
brainly.com/question/12512221
#SPJ5