Respuesta :
Start with the original price, $80.
If you take 20% off, then you will be paying 80% of the original price. Calculate 80% of $80.
80% of $80 = 80% * $80 = 0.8 * $80 = $64
After applying the 20% discount, the new price is $64.
Now you apply the 10% coupon.
Since you are taking 10% off the discounted price, you will be paying 90% of the discounted price.
90% of $64 = 0.9 * $64 = $57.6
The final discounted price is $57.60
Answer:
A.Multiply the $80 original price by 0.2 and subtract the result from $80. Then multiply the new price by 0.1 and subtract the result from the discounted price.
Step-by-step explanation: