Respuesta :
Answer:
The shop spent $56 originally.
Step-by-step explanation:
Suppose, the shop spent [tex]x[/tex] dollars originally.
Given that, the total cost is 150% of what the shop spent originally. So, the total cost will be: [tex](x\times 150\%)= 1.50x[/tex] dollars.
The shop sells you a bicycle for $63 and a helmet for $21. So, the total cost [tex]= \$63+\$21= \$84[/tex]
Thus, the equation will be.........
[tex]1.50x=84\\ \\ x=\frac{84}{1.50}=56[/tex]
So, the shop spent $56 originally.
Answer:
So, the shop spent $56 originally
Step-by-step explanation:
So, the shop spent $56 originally